Zajímavosti, postřehy

Kimona a sérá fuku

8. srpna 2012 v 18:11 | K-chan
Furisode kimono

Kimono


Kimono je tradiční japonský oděv, roucho, střižené do tvaru T, které se uvazuje kolem těla (vždy levou stranou přes pravou- vyjímka je pouze oblékámí mrtvého při pohřbu) a upevňuje se širokým pásem obi, který se většinou zavazuje vzadu.

Dříve se jednalo o každodenní oděv, dnes kimona nosí především ženy, a to jen při zvláštních příležitostech. Svobodné ženy nosí kimono furisode, které má na rozdíl od normálního kimona rukávy až k zemi. Dále toto oblečení nejčastěji nosí gejši a maiko (učednice na gejšu), nebo třeba buddhističtí a šintoističtí kneží.

Některé druhy kimona:

Kurotomesode
Černé kimono, zdobená je jen spodní část. Je to velmi formální kimono pro vdané ženy, většinou je nosí maty nevěst a ženichů na svatbách.

Furisode
Rukávy furisode jsou obvykle dlouhé 100 - 106 cm. Je to nejformálnější kimono pro svobodné ženy, s barevným vzorem po celém povrchu. Obvykle se nosí při svátku dospělosti, promoci, nebo je nosí svobodné příbuzné nevěsty a ženicha při svatební hostině.

Iromuji
Jednobarevné kimono, které mohou nosit svobodné i vdané ženy. Nejčastěji se nosí při čajových obřadech. Barvené hedvábí může mít vzor (rinzu, podobné žakardu), ale nemá žádné barevně odlišné vzorování.

Učikake
Učikake je velmi formální kimono, které nosí jen nevěsty, nebo tanečnice či herci při uměleckých vystoupeních. Je obvykle bohatě zdobené a nosí se přes vlastní kimono a obi jako plášť. Proto se přes ně obi nikdy neváže. Mělo by se táhnout po zemi, proto je jeho spodní lem zatížený vycpáním. Učikake nevěsty může být buď úplně bílé, nebo naopak velmi barevné - častá základní barva je červená.

Jukata
Jukata je neformální letní kimono bez podšívky, které je většinou vyrobené z bavlny, lnu nebo konopné příze. Jukata se většinou nosí na venkovní festivaly a nosí je muži i ženy všech věkových kategorií. Nosí se také v onsenu - termálních lázních - kde je běžné, že každé lázně mají jukatu s vlastním vzorem.
 

Sérá fuku


Sérá (=pojaponštěné anglické slovo Sailor, což znamená námořík) fuku (=japonské slovo pro oděv)
Jedná se o japonskou dívčí školní uniformu, která byla roku 1921 zavedena ředitelkou jedné dívčí školy Elizabeth Leeovou. Elizabeth se nechala inspirovat uniformou, kterou v té době nosilo britské královské námořnictvo.

Uniforma se skládá z blůzy spojené s límcem v námořnickém stylu a skládané sukně. Letní a zimní varianta se liší délkou rukávů a použitým materiálem. Vepředu se uvazuje stužka provlečená poutky v blůze. Stužka může mít podobu kravaty nebo mašle. Mezi běžné barvy patří tmavě modrá, bílá, šedá a černá.
Někdy jsou součástí uniformy i boty, ponožky a další doplňky. Ponožky bývají typicky tmavě modré nebo bílé a boty hnědé nebo černé mokasíny.

Zdroj: Něco málo z hlavy, zbytek tetička wiki:P

Japonské automaty aneb možné je všechno!

17. července 2012 v 19:19 | K-chan
Věřili byste, co všechno se dá pořídit v automatu na japonský ulicích? Zde pár příkladů :D

Robotický automat na CocaColu, to by se ještě dalo.

Automat na vajíčka, i něco takového je možné;)

Automat na SmartCar, to už se jen tak nevidí:D

V Japonsku se dá spousta věcí koupit v automatu, tenhle například prodává led.

Automat na pivo, to není tak zvláštní:)

I takové praktické věci jako deštník se dají pořídit v automatu.

Automat na instantní nudle;)

Automat na květiny, to by se mohlo občas hodit, co, pánové?:D

I oblečení Japonci mohou koupit v automatu, tenhle prodává kravaty.

Automat na boty:D

Je libo automat na zeleninu?

V Japonsku koupíte v automatu i baterie.

Automat na živé humry? O.o Bože, co ti Japonci nevymyslí:D

Zdroj obrázků: Zde


Ten poslední automat je mi nějak podezřelej:D

Aokigahara- les sebevrahů

11. července 2012 v 21:30 | K-chan

Aokigahara (青木ヶ原) je les na severozápadním úpatí hory Fudži. Les má historickou spojitost s démony z japonské mytologie a je velmi oblíbeným cílem sebevrahů. Jen v roce 2002 bylo zaznamenáno 78 sebevražd, což les činí druhým místem s největším počtem sebevražd hned po Goled Gate Bridge v Kalifornii. Od roku 1970 pročesává každoročně les speciální jednotka hledající těla sebevrahů.
Les má asi 35km2 a obsahuje mnoho skalisek a ledových jeskyň, které jsou častým cílem turistů.
V období od roku 1988 zde ukončuje svůj život nejméně třicet sebevrahů ročně. V roce 2002 to bylo 78, v roce 2003 dokonce 100. Od té doby místní vláda přestala čísla zveřejňovat. Říká se, že nejvíc sebevraždy vzrůstají v průběhu března, kdy končí obchodní (fiskální- nevím co to je) rok v Japonsku.
Vysoká míra sebevražd v tomto lese donutila úředníky, aby sem umístili cedule v japonštině a angličtině, které ty, co přišli spáchat sebevraždu, vybýzejí, aby místo toho hledali řešení svých problémů.
Aokigahara je už dlouho spojován se smrtí: sebevraždy se tu možná konají už od 19. století, a les je prý pronásledován Yuri (rozzuření duchové) těch, co zde zemřeli.


Zdroje: česká Wikipedie, většina však překlad z angličtiny --> Aokigahara

Tam by jste se asi projít nešli co?
 
 

Reklama